גלעד
מצבות אשדוד

סוגי אבנים

מצבות מאבן ירושלים

אבן ירושלמית היא בעצם אבן חברונית, שמקורה בהרי חברון וניתנת לעיבוד ליטוש פיסול ומראה פראי. כיוון שמדובר באבן גירנית ולא בשיש, היא מהווה אופציה זולה יותר יחסית בעולם המצבות.

אבן ירושלמית / חברונית היא למעשה כינוי נפוץ לאבן גיר קשה העונה לשם: מיזית יהודית.
אבן זו מצויה באזור הרי ירושלים ומכאן שמה וצבעה המקורי נע בין צהוב כהה לאדמדם.

האבן הירושלמית שימשה לאורך דורות רבים לצרכי בנייה של מבנים שונים בירושלים .

מצבות משיש טורקי

השיש הטורקי מגיע בגוונים אפרפר-כחול, ומיובא מאזור מיצרי הבוספורוס שבטורקיה. השיש הטורקי נחשב לאיכותי מאוד ועמיד, ומאותה סיבה גם יקר יותר מחומרים אחרים להכנת מצבות.

המאפיינים העיקריים הם: גוון צבעו- פסים על רקע של צבע אפור בהיר, עמידות בטמפרטורות שונות, רמת אטימות גבוהה כך שמוריד את הסיכויים להצטברות של לכלוכים על גבי השיש.

מצבות מגרניט

הגרניט הוא חומר קשה מאוד ויציב. הגרניט מיובא מכל רחבות העולם האבן העמידה מכילה מעט מאוד נקבוביות, בעלת צבע אחיד ושומרת על הברק לאורך זמן. הגרניט מגיע במבחר צבעים.

ישנו הבדל עצום בסלעי  הגרניט השונים שקשורים בתהליך בלאי והרס מהיר. ההבדלים כוללים שינוי בכמות החומר הטבעי לעומת הפולימריים הסינטטיים בסלע הנבחר.

אבן סלייב

אבן סלייב (שלהבת) אבן סלייב היא אבן קשה המגיעה בגוונים מיוחדים של אדום ,ורוד, כתום , צהבהב,  הסלייב בעלת מראה מחוספס טבעי, אבן נוחה לעיבוד.

אבן סלייב אדום היא אבן שמזוהה מאוד עם ירושלים בזכות השימוש הרווח בה במבנים העתיקים של העיר.

בזלת

מקור השם בלטינית . סלע הבזלת קשה מאוד בנוי מגרגירים דקים ומשובץ בגבישים. בענף המצבות משתמשים בבזלת לאבנים עומדות בשילוב אותיות.

אבן הבזלת נוצרת מהתפרצות הר געש ומהתקררות המהירה של הלבה. לאבני הבזלת אשר לא עברו תהליך בליה ישנו צבע שחור.

לאבני הבזלת מראה טבעי שאופייני רק לו ולא ניתן לראות בסוגי אבנים אחרות. אבן הבזלת היא אבן חזקה מאוד בגלל היווצרותה והחומרים שבה, היא עמידה לאורך שנים רבות.